رله(relay) چیست؟

بعضی از وسایل الکتریکی مانند سماور ، چای ساز،بخاری برقی، کولر گازی،پمپ آپ، آژیر و … در هنگام روشن و خاموش شدن اتوماتیکصدای آرامی‌شبیه شکسته شدن تولید می کنند.این صدا همان صدای عمل کردن سوییچ یا رله است.رله یکی از پر کاربرد ترین قطعات موجود در مدار‌هایی است که دارای یک قسمت کنترلی الکترونیکی و یک سوییچ برای قطع وصل جریان برق با ولتاژ‌های بالا هستند.رله در بسیاری از وسایل روزمره زندگی وجود دارد.مانند:

پمپ‌های آبی که در آپارتمان‌ها و مجتمع‌ها نصب شده اند، چراغ‌های راهنمایی،سیستم استارت و برق داخلی خودرو‌ها، چراغ‌های تبلیغاتی نئون و چشمک زن، تابلو‌های حفاظتی برق،برخی از فیوز‌های الکترونیکی،لوازم خانگی مثل یخچال،ماشین لباس شویی، ظرف شویی، سیستم‌های شوفاژ و پکیج،دزدگیر‌ها و تجیهزات حفاظتی،دستگاه های ردیاب ماهوارهای خودرو و جی پی اس هاو…

کلید و پریز هایی که روی دیوار‌ها نصب شده اند وظیفه قطع و وصل برق به لامپ‌هارا دارند.کلید‌ها یا همان سوییچ‌های روی دیوار‌های خانه شما ، با فشار دست تغییر وضعیت می‌دهند ،یعنی با فرمان دست شما کلید قطع و وصل می‌شود . به عبارت دیگر کلید‌های روی دیوار‌“تحریک شونده با فرمان مکانیکی” هستند.
کلید‌ها می‌توانند با فرمان‌های مختلفی تحریک شوند و عمل کنند. فشار مکانیکی ، نور ، لرزش و جریان.وقتی فرمان یک کلید جریان الکتریکی است ، نام سوییچ یا رله (Relay) را برای کلید انتخاب می‌کنیم. رله دارای دو پایه “فرمان” است و با وصل کردن یک ولتاژ معین به پایه‌های فرمان، رله تحریک خواهد شد.با این کار رله از وضعیت اصلی یا نرمال،به وضعیت تحریک شده (Triggered) تغییر وضعیت خواهد کرد. بلا فاصله بعد از قطع شدن برق از پایه‌های فرمان، رله به حالت نرمال یا طبیعی باز می‌گردد.

 

|ردیاب خودرو|ردیاب ماشین|جی پی اس موتور|جی پی اس|ردیاب شخصی|ردیاب گوشی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + پنج =